Czy odwarstwienie siatkówki to nagły przypadek medyczny?

Odwarstwienie siatkówki jest potencjalnym zagrożeniem medycznym, które może być skorygowane, jeśli zostanie wcześnie wykryte. Jednakże, jeśli leczenie jest opóźnione zbyt długo, może to prowadzić do trwałego uszkodzenia, które wpływa na wzrok lub nawet powoduje ślepotę w dotkniętym oku.
Ten artykuł omawia objawy, które poprzedzają nagłe odwarstwienie siatkówki, aby pomóc Ci podjąć niezbędne kroki w celu ratowania wzroku, jeśli podejrzewasz, że doświadczasz odwarstwienia.

Objawy ostrzegawcze odwarstwienia siatkówki

Siatkówka znajduje się w tylnej części oka, przetwarza światło i wysyła wiadomości do nerwu wzrokowego. Jest ona umieszczona w tylnej części oka i znajduje się na szczycie tkanki podtrzymującej. Gdy dojdzie do jej rozerwania lub rozdarcia, istnieje ryzyko, że oddzieli się od tylnej części oka, co wpływa na zdolność widzenia.

Mówiąc prościej, jeśli zdrowa siatkówka nie jest przymocowana i nie znajduje się we właściwej pozycji, wiadomości nie są wysyłane do nerwu wzrokowego i oko nie widzi. A jeśli siatkówka nie może być naprawiona i odłączona, to uszkodzenie może być trwałe.

Istnieją trzy rodzaje odwarstwienia siatkówki:

 1. Reagmatogenne od warstwienie siatkówki występuje, gdy dziura w siatkówce rozwija się z czasem. Uszkodzenie pozwala żelowi szklistemu przeciekać pod siatkówkę, gromadzić się i odciągać siatkówkę od warstwy znajdującej się pod nią i w końcu oderwać ją. Jest to najczęstsza forma i jest bardziej prawdopodobne, że wystąpi, jeśli jesteś bardzo krótkowzroczny lub przeszedłeś operację zaćmy.
 2. Trakcyjne odwarstwienie siatkówki to sytuacja, w której blizny na siatkówce odrywają ją od warstwy znajdującej się pod nią. Zdarza się to zazwyczaj u osób z cukrzycą lub uszkodzeniem naczyń krwionośnych w siatkówce.
 3. Wysiękowe odwarstwienie siatkówki jest rzadką formą i występuje, gdy płyn zbiera się pod siatkówką bez tworzenia łez. Ten typ odwarstwienia związany jest z urazem oka, chorobami zapalnymi i chorobami nerek oraz wysokim ciśnieniem krwi.

Oprócz niektórych warunków medycznych, takich jak cukrzyca, uszkodzenie oka, choroby nerek i wysokie ciśnienie krwi, może być również podatne na odwarstwienie siatkówki, jeśli masz członka rodziny, który doświadczył odwarstwienia siatkówki lub są w wieku powyżej 50 lat.

Objawy są bezbolesne, ale według Mayo Clinic, następujące znaki ostrzegawcze mogą pojawić się przed odwarstwieniem siatkówki:

 • Błyski światła w polu widzenia
 • Pływające plamki, które pojawiają się nagle
 • Cień w całym polu widzenia
 • Niewyraźne widzenie
 • Pogarszające się widzenie peryferyjne

Nie należy zwlekać z podjęciem leczenia, jeśli wystąpi jeden lub więcej z powyższych objawów.

Diagnoza i naprawa odwarstwienia siatkówki

Istnieją dwie metody, których okulista może użyć do zdiagnozowania problemu:

 • Badanie tylnej części oka za pomocą oftalmoskopu, który wykrywa łzy lub odwarstwioną siatkówkę.
 • Ultradźwięki mogą być użyte, jeśli oko krwawiło, aby lepiej zbadać siatkówkę.

Chirurgia jest sposobem na naprawę odwarstwienia i rozdarcia siatkówki. Według Narodowego Instytutu Oka, powszechnym sposobem leczenia otworów w siatkówce jest chirurgia laserowa lub zabieg zwany "krioepoksją", który zamraża łzy, aby ponownie przyłączyć siatkówkę do tkanki podstawowej. Oba te zabiegi są zazwyczaj wykonywane w naszych centrach chirurgii ambulatoryjnej. Do naprawy uszkodzeń można zastosować następujące trzy metody:

 1. Pneumatyczna retinopeksja jest procedurą, w której specjalista od siatkówki wstrzykuje do oka pęcherzyk gazu. Pęcherzyk pomaga przesunąć oderwaną siatkówkę z powrotem na miejsce. Po umieszczeniu siatkówka może zostać zabezpieczona za pomocą lasera lub krioepoksji.
 2. Klamra twardówkowa to silikonowa opaska przymocowana wokół równika gałki ocznej. Wciska się ona w ścianę oka, popychając ją w kierunku siatkówki Po umieszczeniu na miejscu, krioekstrakcja lub laser mogą być użyte do ponownego przyłączenia siatkówki.
 3. Witrektomia jest operacją mającą na celu usunięcie części lub całości ciała szklistego z oka. Lekarz może wykonać witrektomię, aby ułatwić oglądanie i naprawę siatkówki, w tym plamki. Po usunięciu ciała szklistego jest ono często zastępowane roztworem soli fizjologicznej.

Po operacji odwarstwienia siatkówki w nagłych przypadkach, dyskomfort jest powszechny w naprawionym i gojącym się oku. Warto jednak zauważyć, że NEI donosi, że 90 procent pacjentów, którzy doświadczają odwarstwienia siatkówki może być skutecznie leczonych. Może to zająć więcej niż jeden zabieg lub kilka miesięcy gojenia, a idealny wynik nie zawsze może być zagwarantowany.

Najlepszą rzeczą do zrobienia jest rozmowa z lekarzem o swoich szansach na sukces.