Dolegliwości oczu a cywilizacja

podrażnione oczyRozwój cywilizacji doprowadził do tego, że nasze środowisko pracy się zmieniło i więcej czasu spędzamy przy komputerze. Dlatego do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób, które mają przykre objawy związane z podrażnieniem oczu. Powinniśmy pamiętać o tym, że receptory sensoryczne w około 70% znajdują się właśnie we wzroku. U ludzi pełni on bardzo ważną rolę ponieważ będzie dostarczać nawet 80% informacji o całym świecie. W związku z tym wszelkie podrażnienia oczu stają się dla nas wielokrotnie nieprzyjemne i powodują wiele dyskomfortu. Najczęściej pojawiające się dolegliwości to problem ze zmęczeniem oczu, problem z ostrością widzenia, czerwone oczy, szczypanie czy ból. Niekiedy czuje się ciało obce pod powiekami. Pojawiać się może także problem ze łzawieniem, światłowstręt, ból oczu czy także inne kryteria diagnostyczne, które pojawiają się nawet u 35% populacji.

Zmęczony wzrok

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na pracę naszego narządu wzroku będzie organizacja pracy i to co robimy. Coraz częściej niestety komputeryzacja doprowadza do tego, że nasz wzrok jest nadmiernie obciążony i już u dzieci pojawiają się przykre dolegliwości związane z objawami krótkowzroczności. Niestety jeśli chodzi o stanowiska pracy to jest coraz mniej takich, gdzie nie ma ekranów. Dodatkowo osoby, które w czasie pracy wykonują jakieś precyzyjne zadania muszą szczególnie skupiać swój wzrok i bardzo często narzekają na różne dolegliwości. Na te problemy może wpływać również styl życia. jeśli palimy, lub przebywamy w pomieszczeniach, gdzie się pali, czytamy przy złym świetle czy masowo oglądamy telewizje nasze oczy są narażone na podrażnienia. Niekiedy różne kosmetyki mogą dalej pogłębiać problemy dlatego trzeba być szczególnie uważnym, by nie zrobić sobie jeszcze więcej kłopotu.

co wpływa na problemy z oczamiJeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, które mogą prowadzić do problemów ze wzrokiem to mamy ich coraz więcej. Pęd życia i związane z tym różne przemęczenie może osłabiać nasz organizm i regeneracja będzie przebiegać wolniej. Dlatego oczy będą miały mniej czasu by wrócić do pełni sił. Na nasze oczy wpływ mogą mieć także czynniki wewnętrzne. Suche oko może się pojawiać również w przypadku pewnych problemów genetycznych. Również wraz z wiekiem zmniejsza się ilość łez. Płeć także ma tu znaczenie ponieważ częściej ten problem dotyka kobiet. Poza tym na suchość oczu wpływają także różne choroby ogólnoustrojowe. Jest około 100 różnych typów związanych z zespołem suchego oka. W tym mamy również 10 grup różnych zaburzeń.