Okulary do pracy przy komputerze
Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak niezwykle ważną rzeczą jest wybranie odpowiednich dla siebie okularów do pracy przy komputerze. Ekrany tych urządzeń emitują bowiem światło które może następnie gromadzić się na standardowych soczewkach okularów w postaci odbić i refleksów. Oko musi zatem znacznie bardziej się wysilać, aby móc przebić się przez takie naturalne przeszkody i dotrzeć do obrazu, na który akurat patrzymy. Co prawda nie jest to dla nas bezpośrednio odczuwalne, ale jednocześnie oko przy takim wzmożonym wysiłku szybciej się starzeje i męczy. Z tego też powodu do pracy przy komputerze powinniśmy korzystać wyłącznie z odpowiednich okularów – najlepszą propozycją są tutaj soczewki wyposażone w specjalną powłokę antyrefleksyjną.
Zmęczenie oczu jest bardzo często spowodowane nadmiernym wpatrywaniem się w ekran monitora, telewizora czy innych urządzeń tego typu. Objawia się ono zwykle poprzez ból, pieczenie, a czasami również poważnym pogorszeniem widzenia czy późniejszą nadwrażliwością na światło. Takie ekrany emitują zwykle tak zwane światło widzialne wysokiej energii, nazywane także światłem niebieskim. Co prawda takie światło jest w pełni naturalne – emituje je również nasze słońce – ale w nadmiarze może czynić w ludzkim oku znacznie szkody. Jeśli ktoś dużo czasu spędza przed ekranami LCD, to zaleca mu się stosowanie soczewek wyposażonych w specjalne powłoki antyrefleksyjne. Niemniej jednak powłoka taka – przy wszystkich swoich zaletach – nie jest w stanie w pełni uchronić nas przed działaniem światła niebieskiego. Wpatrywanie się przez długi czas w światło monitora sprawia, że gałki oczne muszą nieustannie napinać w ten sam sposób identyczne mięśnie, co nie jest dla nich wskazane. Z tego też powodu w czasie pracy przy komputerze dobrze będzie od czasu do czasu odwrócić wzrok i rozejrzeć się nieco po pokoju lub wyjrzeć przez okno. Niestety, wielu ludzi zapomina nawet o tych kilkusekundowych przerwach które mogłyby zrobić wiele dobrego dla naszego wzroku.
Praca była jeszcze bardziej męcząca przy monitorach starej generacji, przy których sporą wadą był problem częstego mrugania. Na szczęście technologia LCD zniwelowała te niedoskonałości. Dzięki powłoce antyrefleksyjnej możliwe jest naprawdę znaczne wyeliminowanie odblasków, choć sama w sobie nie zapobiegnie ona stopniowemu pogarszaniu się naszego wzroku. Na pewno jednak spowolni ten proces – niestety, dolegliwości wzroku muszą być wpisane na listę chorób zawodowych osób często pracujących przy komputerze.