Soczewki kontaktowe dwuogniskowe i wieloogniskowe

Częste schorzenie związane z wiekiem

Jeśli masz ponad 40 lat i trudności z widzeniem z bliska, prawdopodobnie cierpisz na powszechne schorzenie związane z wiekiem, zwane prezbiopią, które polega na tym, że naturalna soczewka oka traci zdolność do ustawiania ostrości na bliskich obiektach. Starczowzroczność jest naturalnym procesem zachodzącym w miarę starzenia się oka i dotyka większość osób od 40 roku życia. Osoby z prezbiopią często znają potrzebę trzymania materiałów do czytania, takich jak gazety, w odległości zaledwie kilku ramion od oczu, aby widzieć wyraźnie, jednak okulary do czytania z dwu- lub wieloogniskowymi (np. progresywnymi) soczewkami mogą pomóc.

Na szczęście dla tych, którzy nie lubią wyglądu, dotyku i niewygody okularów do czytania, istnieje inna opcja. Soczewki dwu- i wieloogniskowe są również dostępne w soczewkach kontaktowych zarówno w wersji miękkiej, jak i sztywnej, gazoprzepuszczalnej (RGP).

Wieloogniskowe soczewki kontaktowe dają dodatkową swobodę w stosunku do okularów i pozwalają na podobne widzenie w każdym kierunku - w górę, w dół i na boki. Z kolei osoby noszące soczewki progresywne w okularach muszą patrzeć przez okulary, jeśli chcą patrzeć w górę lub w dal.

Wieloogniskowe soczewki kontaktowe są zazwyczaj zaprojektowane na jeden z dwóch sposobów, jako soczewki do widzenia symultanicznego lub do widzenia naprzemiennego.

Soczewki do widzenia symultanicznego

Najpopularniejsza wersja wieloogniskowych soczewek kontaktowych, soczewki do widzenia symultanicznego prezentują jednocześnie strefy widzenia do dali i do bliży. Zazwyczaj po krótkim okresie adaptacji Twoje oczy uczą się wykorzystywać ten segment soczewki, który jest im potrzebny do skupienia się na pożądanym obiekcie i zasadniczo ignorują drugi.

Soczewki translacyjne lub o zmiennym polu widzenia

Podobnie jak soczewki dwuogniskowe, te kontakty są podzielone na różne obszary lub strefy, a źrenica przesuwa się do pożądanej strefy w zależności od potrzeb widzenia. Zazwyczaj górna część soczewki, przez którą patrzysz patrząc na wprost, służy do widzenia do dali, a dolna część (przez którą patrzysz patrząc w dół) do widzenia do bliży. Można to jednak odwrócić w zależności od indywidualnych potrzeb wzrokowych.

Alternatywna opcja dla wieloogniskowych soczewek kontaktowych: Monovision

Monovision to kolejna alternatywa dla soczewek kontaktowych dla prezbiopii, szczególnie jeśli masz problemy z adaptacją do soczewek wieloogniskowych. Monowizja dzieli Twoje widzenie do dali i bliży pomiędzy oczy, używając Twojego dominującego oka do widzenia do dali i Twojego niedominującego oka do widzenia do bliży.

Zazwyczaj w każdym oku używane są soczewki jednoogniskowe, jednak czasami w oku dominującym używana jest soczewka jednoogniskowa, a w drugim oku soczewka wieloogniskowa do widzenia pośredniego i bliskiego. Jest to tak zwana zmodyfikowana jednooczność. Twój okulista przeprowadzi test, aby określić, który typ soczewek jest najlepszy dla każdego oka i optymalnego widzenia.

Czy soczewki kontaktowe są dla Ciebie odpowiednie?

Jeśli masz prezbiopię, soczewki kontaktowe mogą być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Wiele osób woli wygląd i wygodę soczewek kontaktowych od tradycyjnych okularów do czytania. Porozmawiaj z okulistą o dostępnych dla Ciebie opcjach.