Komputer a oczy

wpływ komputera na oczyNa całym świecie miliony ludzi spędzają dziennie nawet kilkanaście godzin przy komputerach. Jest to sytuacja, która doprowadza do problemów ze wzrokiem. Oczy zaczynają łzawić, pieką, szczypią, zaczynają bardziej boleć i pojawia się problem z widzeniem. Czy to komputer będzie powodem? Badania pokazują, że nawet 95/100 osób, które pracują przy komputerze ma problem z dolegliwościami okulistycznym. Wielu specjalistów zastanawia się czy jest to wpływ komputera czy bardziej tego, że ludzie ignorują to jak powinno się z niego prawidłowo korzystać pamiętając o oczach. Trzeba więc wiedzieć jakich reguł należy przestrzegać, jeśli chce się mieć dobry wzrok.

Jak komputer działa na oczy?

Komputer będzie emitował duże ilości ciepła, dlatego będzie zwiększał temperaturę i zmniejszał wilgotność. Dlatego, jeśli przy komputerze pracujemy wiele godzin może się pojawić zespół suchego oka związany z tym, że oko swędzi, piecze staje się czerwone i boli. Trzeba więc wtedy dbać o nawilżanie powietrza i wykorzystywanie tak zwanych sztucznych łez. Poza tym zagrożeniem dla naszych oczu jest również pole elektrostatyczne, które jest emitowane przez nasz komputer. Bez wątpienia zarówno nasza twarz jak i ekran będą przyciągały kurz, pyłki i bakterie i to może prowadzić do alergicznych reakcji jeśli chodzi o nasze oczy. Pojawi się obrzęk spojówek, powiek i będzie się zbierać wydzielina. Może się pojawić łzawienie, pieczenie czy światłowstręt. Przez pierwsze 15 minut pracy to pole jest najsilniejsze, dlatego warto włączyć sprzęt wcześniej, przed rozpoczęciem pracy.

Częste kłopoty z oczami:

- problem ze swędzeniem, pieczeniem, łzawieniem

- problemy z ostrością widzenia po dłuższej pracy

- bóle głowy,

- zamglone widzenie

- widzenie podwójne na ekranie komputera

- mrużenie, by zobaczyć coś lepiej

- mylenie wierszy przy czytaniu

- mieszanie kolumn w tabelach, zmiany słów

oddziaływanie komputera na wzrokO oczy trzeba dbać, dlatego trzeba sobie zapewnić szerokie pole widzenia. Trzeba sprzęt ustawić tak, by widzieć jak najwięcej poza ekranem. Najlepiej nawet widzieć to co za oknem. Oczywiście nie siadamy w kącie twarzą do ściany. Korzystnie będzie siedzieć w kierunku drzwi i patrzeć w głąb.