Zmęczone oczy. Jak im pomóc?

suche powietrzeW tym okresie roku nasze oczy dużo bardziej się męczą i niestety odmawiają posłuszeństwa, dlatego po jakimś czasie będzie trudno już z nimi pracować. Z tego powodu trzeba zadbać o to, by przy nadmiernym wysiłku jakoś je ochronić przed tym, by nie pojawiały się z nimi jakieś problemy. Szczególnie będzie im szkodzić klimatyzacja oraz nadmierny czas spędzany przy komputerze. Poza tym źle działa także dym z papierosów czy brak snu. Zbyt zmęczone oczy mogą zacząć lepiej pracować, gdy damy im trochę odpoczynku lub zmienimy warunki pracy. Jeśli jednak to się nie sprawdzi, należy się zdecydować na wizytę u lekarza, najczęściej będzie to bowiem kłopotliwe zapalenie spojówek, które może się też wiązać z zakażeniem bakteriami.

Gdy powietrze jest suche

Na spojówki niekorzystnie działa wiele różnych czynników. Kontakt z powietrzem, pyłem czy spalinami będzie prowadził do ich zapalenia. Wentylacja czy klimatyzacja, które sprawiają, że powietrze staje się suche to także powód wysuszania spojówek i ich zapalenia. Dlatego będą się pojawiać odczucia pieczenia i przekrwienia. W przypadku osób starszych pojawia się zespół suchego oka, a po zmianie temperatury oko zaczyna łzawić. Podobnie pojawia się u młodych, którzy długi czas byli w zadymionych pomieszczeniach. Po jakimś czasie powinno to minąć.

Czego oczy nie lubią?

- złego światła

- ekranów komputerowych i telewizorów

- dymu

- gazów, pary, która ma drażniący charakter

- braku snu

- małej czcionki

- światła migającego, ostrego

- wytężania wzroku

- suchego ciepłego powietrza z klimatyzacji.

Jak sobie pomóc?

Jeśli chcemy stosować jakieś krople to trzeba się zdecydować na lekarską konsultację. Ewentualnie mogą się sprawdzić naturalne okłady lub płukanie w soli fizjologicznej. Poza tym takie preparaty, gdzie mamy dużo witaminy A oraz E. Czasami można sobie aplikować sztuczne łzy co także nieźle się sprawdza. Jeśli nie miną objawy to wizyta u okulisty jest konieczna. W domu można stosować kompres z naparu świetlika lekarskiego a gdy powieki są zaczerwienione można stosować esencje herbaty.

- w pracy przy komputerze trzeba robić sobie przerwy co jakiś czas

- tradycyjna żarówka lepsza niż świetlówka

- gdy pracujesz w pomieszczeniach co jakiś czas wstawaj od biurka, wyjrzyj na zewnątrz budynków

jak pomóc zmęczonym oczom- staraj się gimnastykować oczy patrząc w różnym kierunku, wywracaj oczami

- staraj się unikać migającego światła, reklam i tym podobnych elementów, przy których oczy będą się męczyć

- okulary słoneczne noś i na plaży i na nartach zawsze gdy jest męczące słońce.