O czym może świadczyć czerwone oko?
Określenie „czerwone oko” jest dość nieprecyzyjne, mówiąc o nim powinniśmy mieć zatem na uwadze to, że obejmuje ono przynajmniej kilka jednostek chorobowych różniących się między sobą z uwagi na swoją etiologię. Jest to zresztą najczęstsza przyczyna, dla której pacjenci decydują się na odwiedzenie okulisty. Oczywiście, najczęściej problem pojawia się dlatego, że jesteśmy zmęczeni, a typowy dla nas tryb życia sprzyja temu zjawisku. Niewielka ilość snu występująca w połączeniu z bardzo długą praca przed monitorem komputera, szybko przynosi efekty, nie zaleca się przy tym również czytania przy sztucznym świetle. Okazuje się jednak, że czerwone oko nie powinno być ignorowane. Owszem, może być objawem przeziębienia, często jednak sygnalizuje także znacznie poważniejsze choroby.
Przekrwienie spojówkowe jest charakterystyczne dla zapalenia spojówek, a więc choroby, która ma bardzo wiele przyczyn. Najczęściej winne są alergię, winę ponosi jednak również noszenie soczewek kontaktowych, kontakt oczu z chlorowaną wodą, niedostateczne wydzielanie łez, regularne stosowanie kropli przeznaczonych dla zmęczonych oczy oraz brak snu. Nie powinniśmy jednak zapominać i o tym, że winę tak za pojawienie się, jak i za rozwój tego schorzenia, ponoszą także bakterie oraz wirusy. Pacjenci, którzy mają do czynienia z zapaleniem spojówek najczęściej skarżą się na ich zaczerwienienie, częstą dolegliwością jest jednak również pieczenie, kłucie, uczucie, że pod powiekami znajdują się ziarenka piasku, łzawienie, a nawet światłowstręt. Leczenie wymaga przede wszystkim troski o właściwą higienę oczu. Zapalenie na ogół ustępuje samo, o konsultacji z lekarzem warto zaś pomyśleć przede wszystkim wówczas, gdy na powiekach zaczyna pojawiać się wydzielina ropna.
Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy problemem pacjenta jest zapalenie rogówki. W takim przypadku zaczerwienienie pojawia się bezpośrednio wokół niej, oczy łzawią i są wrażliwe na światło, a do tego w istotny sposób pogarsza się ostrość widzenia. Niekiedy czerwone oko informuje też o wylewie podspojówkowym. Jest on niegroźny, a jego źródeł należy doszukiwać się przede wszystkim w nadciśnieniu, wysiłku fizycznym, a nawet kichnięciu. Na szczęście, taki wylew jest bezbolesny, a pojawienie się zarówno bólu jak i pogorszenia widzenia to sygnały uzasadniające natychmiastowy kontakt z lekarzem. Czerwone oko to jednak również objaw jaskry, a więc choroby bardzo niebezpiecznej, przyczyniającej się do uszkodzenia tak nerwu wzrokowego, jak i komórek siatkówki. Skutkiem choroby może być nie tylko pogorszenie, ale nawet utrata wzroku.