Ochrona oczu przed promieniowaniem UV
Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, większość z nas ma świadomość tego, iż światło słoneczne szkodzi naszej skórze. Niestety, jednocześnie wiemy bardzo niewiele na temat tego w jaki sposób promieniowanie UV wpływa na nasz wzrok. Wolne rodniki są odpowiedzialne za uszkadzanie struktur komórkowych w wyniku utleniania białek i lipidów. Takie zjawisko prowadzi do niszczenia nienasyconych kwasów tłuszczowych znajdujących się w naszych oczach, a także do zaburzania działania fotoreceptorów czyli po prostu naszego widzenia. Co to ma wspólnego z promieniowaniem słonecznym? Otóż jest ono źródłem energii do reakcji powstawania wspomnianych wolnych rodników. Wraz ze wzrostem energii promieniowania łatwiejsze jest rozrywanie się wiązań chemicznych, a co za tym idzie tworzenie się niebezpiecznych produktów.
Światła UVA i UVB dysponują mocą, która prowadzi do rozpadu cząsteczki tlenu na wolne atomy czyli rodniki. Tego rodzaju procesy nie są szczególnie szkodliwe dla młodych organizmów, które dysponują takimi mechanizmami obronnymi jak wysoki poziom zredukowanego glutationu GSH, przeciwutleniaczami czy prawidłowo funkcjonującym układem enzymatycznym. Im starsi się stajemy, również wspomniane mechanizmy stają się coraz mniej sprawne, tak samo jak w przypadku osób z wadami wzroku. Spojówka i rogówka to te elementy naszego oka, które pochłaniają największą część promieniowania. Skutkuje to zwykle przewlekłymi zapaleniami. Promieniowanie jest szczególnie groźne jeśli dotrze do plamki żółtej, która odpowiada za proces widzenia.
Przednia część siatkówki również jest zagrożona promieniowaniem, w wyniku czego może dojść do jej uszkodzenia. To z kolei może skutkować nawet utratą wzroku. Jak chronić oczy? Najważniejsze to ograniczanie tak zwanych kąpieli słonecznych czy wizyt na solarium. Należy także używać okularów przeciwsłonecznych oraz soczewek, które zawierają odpowiednie filtry. Szkła stosowane w okularach powinny skutecznie zatrzymywać zarówno promieniowanie UVA jak i UVB, dlatego należy kupować jedynie okulary certyfikowane. Jeśli nie są one odpowiednie mogą bowiem bardziej zaszkodzić niż pomóc. Pod wpływem ciemniejszych szkieł nasze źrenice się rozszerzają, w związku z czym promienie UVA mogą łatwiej dotrzeć do wnętrza oka i je uszkodzić. Warto także stosować przeciwutleniacze, dietę czy odpowiednie suplementy.