Jak uchronić swoje oczy przed promieniowaniem UV?
Głównym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oka przed zbyt dużym natężeniem promieniowania ultrafioletowego oraz światła widzialnego. Oko nie może obierać światła o większym natężeniu niż to, co jest mu niezbędne do prawidłowego widzenia – w takim wypadku może to wywoływać nieprzyjemne odczucia oraz zwykły ból. Ochrona wzroku przed promieniowaniem UV jest kolejnym bardzo ważnym powodem, dla którego warto korzystać z dobrych okularów przeciwsłonecznych. Obecnie zagrożenia dla wzroku wynikające ze zbyt intensywnego promieniowania ultrafioletowego stały się dość popularnym tematem, dzięki czemu znacznie zwiększa się wśród nas świadomość konsekwencji lekceważenia czegoś takiego. Zbyt silne promieniowanie UV może wywoływać wiele poważnych dolegliwości oczu, takich jak zaćma korowa, zapalenie rogówki, zapalenie spojówki, skrzydlik, czerniak oraz wiele innych.
Promieniowanie UV może być podzielone ze względu na długość fal oraz stopień zagrożenia, jakie z niego wynika. Pierwszy rodzaj to promieniowanie UV-A o najdłuższej fali; jest ono odpowiedzialne za opaleniznę oraz procesy starzenia się skóry. Promieniowanie UV-B może powodować poważne oparzenia skóry oraz choroby nowotworowe lub poważne uszkodzenia wzroku. Promieniowanie UV-C ma najkrótszą długość fal. W większości jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową, przez co znaczna jego część nie dociera do powierzchni ziemi. Natężenie promieniowania UV jest ściśle uzależnione od danej pory dnia – im wyżej znajduje się słońce, tym jego ono większe. Co ciekawe, liczne badania wykazały, że ekspozycja oczu na takie promieniowanie jest największa przede wszystkim przed i po południu, nie zaś w samo południe. Zazwyczaj chronimy się przed słońcem głównie w momencie, gdy znajduje się ono najwyżej. Jednocześnie w taki sposób chronimy jedynie skórę, nie zaś oczy, które są na to znacznie bardziej narażone.
Poparzenie oczu może być powodowane przez światło odbite. Ekspozycję oczu na silne promieniowanie słoneczne znacznie zwiększa chociażby światło odbijające się od powierzchni wody czy śniegu. Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy przed promieniowaniem UV w takim samym stopniu. Z góry powinniśmy odrzucić okulary które nie mają filtra UVA i UVB, bowiem korzystanie z nich może nawet bardziej nam zaszkodzić, niż pomóc. Ponadto nawet najlepsze okulary nie są w stanie zatrzymać całości promieniowania UV, bowiem jego część zawsze przedostaje się bokami lub jest odbijane przez inne powierzchnie. Niemniej jednak dobre okulary są niezwykle ważną rzeczą.