Co wpływa na stan naszych oczu?
Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których warto dbać o oczy, do myślenia daje przy tym między innymi to, że właśnie dzięki nim nasz mózg otrzymuje aż osiemdziesiąt pięć procent informacji na temat świata, który go otacza. Oczy wykorzystują przy tym dwie trzecie tych połączeń nerwowych, które łączą się z mózgiem bezpośrednio, gdy zaś mamy do czynienia z procesem analizy sygnałów odbieranych przez nasz narząd wzroku powinniśmy mieć świadomość tego, że angażuje on aż dziesięć procent wszystkich komórek znajdujących się w naszym mózgu. Wygląd oczu może zresztą powiedzieć wiele nie tylko na temat naszego zdrowia, ale również charakterystycznego dla nas trybu życia. Jeśli bowiem mamy dobry wzrok, nie możemy utrzymywać, że jest on wyłącznie zasługą genów, ale także efektem właściwej higieny. Jeśli nie będziemy o nie dbać, różnego rodzaju schorzenia staną się doświadczeniem nawet najzdrowszego oka.
Wymieniając czynniki mające wpływ na zmęczenie oczu należy zwrócić uwagę nie tylko na długotrwałe czytanie. Do grupy tej wlicza się też częste oglądanie telewizji, jazdę samochodem i pracę przed monitorem komputera. Naszym oczom nie służy jednak również stres, a zgubne skutki potrafi mieć tak niedobór witamin, jak i minerałów. Warto zwrócić uwagę i na to, że zagrożeniem dla oczu jest stosowanie soczewek kontaktowych w nieodpowiedni sposób, a także częste przebywanie w pomieszczeniach zadymionych i klimatyzowanych. Wśród czynników ryzyka wymienia się też stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, środków nasennych i uspakajających oraz niektórych leków chroniących przed objawami alergii.
Nasze oczy posiadają zresztą swoje własne elementy ochronne. Wśród nich warto wymienić powieki oraz łuki brwiowe, rzęsy, spojówki powiek i gałki ocznej oraz narząd łzowy. Najbardziej zewnętrzną warstwą są powieki i to właśnie one chronią nie tylko przed wyschnięciem i urazami, ale i przed wnikaniem zanieczyszczeń różnego pochodzenia. Z kolei spojówki wyścielają tylną ścianę powiek przykrywając jednocześnie przednią powierzchnię gałki ocznej. Zadaniem narządu łzowego jest zaś nawilżanie tak rogówki, jak i spojówki. Za wydzielanie składników filmu łzowego odpowiadają nie tylko komórki spojówek, ale także gruczoł łzowy oraz gruczoły łojowe wspólne. Jest to wyjątkowo ważny mechanizm, którego zadanie polega na chronieniu powierzchni oka. Pierwsza z warstw – tłuszczowa – zapewnia poślizg spojówek w trakcie mrugania, warstwa wodna nawilża nabłonek rogówki dostarczając tlen, a warstwa śluzowa sprawia, że film łzowy utrzymuje się na powierzchni rogówki.