Jakie są krótko- i długoterminowe skutki katarakty?

Katarakty są częstym problemem dla wielu osób, zwłaszcza gdy ludzie zaczynają się starzeć. Według American Academy of Ophthalmology na ten problem cierpi ponad 24 miliony Amerykanów powyżej czterdziestego roku życia. Wraz z wiekiem ponad sześćdziesięciu pięciu lat dramatycznie zwiększają się szanse na rozwój katarakty. Katarakty są problemem medycznym, który rozwija się w soczewce oka. Soczewka staje się mętna, blokując światło do siatkówki oka z powodu białek gromadzących się w soczewce. Soczewka staje się grubsza wraz z wiekiem, a nie tak przezroczysta. Wiele razy, we wczesnych etapach rozwoju zaćmy, ludzie nie zdają sobie sprawy, że to się dzieje. Poza starzeniem się, inne problemy medyczne mogą również prowadzić do zaćmy, takie jak długotrwałe palenie tytoniu, cukrzyca, otyłość i wysokie ciśnienie krwi. Wiadomo, że przyczyną tego stanu są leki, takie jak długotrwałe łączone doustne i wziewne stosowanie sterydów. Długie okresy bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne również okazały się czynnikiem rozwoju katarakty. Objawy te mogą się często pogarszać wraz z upływem czasu. Ważne jest, aby ludzie rozumieli skutki zaćmy i wiedzieli, czego należy szukać, gdy zaczną odczuwać te skutki. Poniżej znajduje się krótka lista niektórych krótko- i długoterminowych skutków rozwoju katarakty.

Krótkoterminowe skutki katarakty

  • Podwójne widzenie lub czasami wiele obrazów w miarę rozwoju katarakty.
  • Efekt halo może rozwinąć się wokół świateł.
  • Początkowo może się poprawić widzenie z bliska.
  • Może zacząć się rozwijać wrażliwość na olśnienie.

Długotrwałe efekty katarakty

  • Wizja bliska staje się znacznie gorsza po wstępnej poprawie.
  • Widzenie staje się bardzo niewyraźne lub pochmurne, co może mieć wpływ na czynności związane z codziennym życiem, takie jak prowadzenie samochodu, czytanie i obowiązki.
  • Kolory wydają się znacznie nudniejsze niż poprzednio.
  • W bardzo rzadkich przypadkach, nieleczona katarakta może spowodować jaskrę, a nawet ślepotę.

Jeśli doświadczysz któregoś z tych objawów, umów się na wizytę u okulisty i poproś o kompleksowe badanie wzroku. Upewnij się, że omówisz z okulistą dokładne objawy, których doświadczasz, oraz pełny wywiad lekarski. Zaćma może zostać wykryta podczas dokładnego badania oczu przez profesjonalnego okulistę. Ten problem medyczny można leczyć operacyjnie, aby w pełni przywrócić człowiekowi wzrok. Soczewka z katarakty jest usuwana podczas zabiegu operacyjnego i wielokrotnie wymieniana na odpowiednią soczewkę sztuczną. Również w przypadku zaćmy profesjonalny okulista może osobiście omówić z Państwem leczenie.