Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

praca przy komputerze

Jeśli mamy problem ze zmęczeniem oczu po całym dniu pracy przed komputerem to będzie trzeba się dowiedzieć jak dbać o własny narząd wzroku. Między innymi dobrze przygotowane musi być miejsce pracy, ustawiony ekran, oświetlenie, przerwy w pracy. to wszystko będzie działać na nasze samopoczucie i zdrowie naszych oczu.

Rób przerwy w pracy

To właśnie przez pracę będą cierpieć nasze oczy, nie możemy również zapominać o tym, że nasz organizm będzie tworzył całość, w której jeden układ wpływać będzie na drugi. Zbyt długa koncentracja wpływać będzie na napięcie mięśnie twarzy oraz oczu, a także zaburzenie akomodacji. Dlatego konieczne będzie regularne robienie przerw w pracy. to taki moment, w którym odpoczną nasze oczy, ale również nasz umysł. Udowodniono, że bardziej efektywne są częstsze, ale krótsze nieco przerwy.

Właściwe ustaw oświetlenie

Podczas pracy na komputerze musimy zmierzyć się z dwoma istotnymi kłopotami. Pojawia się różnica między światłem naturalnym a sztucznym, a także różnica w zakresie jasności monitora oraz naszego otoczenia. Nie powinno się więc łączyć naturalnego światła ze sztucznym, ale jeśli będzie to niemożliwe to w miarę możliwości likwidujemy różnice w takim oświetleniu. Powinno być ono w miarę możliwości ogólne oraz jednolite. Ekran nie powinien znajdować się na tle okna, nie może być naprzeciwko. Na ekranie unikać trzeba odblasków oraz odbić, które rozpraszają nasz wzrok. Patrząc na ekran powinniśmy mieć wrażenie, że emituje światło, które jest podobne do tego jakie nas otacza. Jednym słowem trzeba widzieć obraz bez możliwości odróżnienia światła monitora.

Przystosuj odpowiednio monitor i ustawienie ekranu

Ekran, który będzie dobry musi być optymalnie dopasowany. duże monitory mogą nasz wzrok męczyć i zmniejszą efektywność naszej pracy najlepsze są wyświetlacze między 15 a 19 cali. Odległość także jest ważna i musi to być minimum 50 cm. Rozdzielczość powinna być tak ustawiona, że obraz będzie widoczny wyraźnie. Monitora i jego górna krawędź powinna być na wysokości oczu. Chodzi o to, by mieć wzrok lekko kierowany w dół.

Przystosuj swoje miejsce pracy

W dużych firmach klimatyzacja to praktycznie standard. Jest to na pewno duży komfort dla naszego samopoczucia, ale nasze oczy już nie będą tego traktować pozytywnie. Klimatyzacja znacznie wysusza powietrze w pomieszczeniach. Jeśli szans na wietrzenie nie będzie to będzie można zdecydować się na zastosowanie specjalnych nawilżaczy powietrza. Można także zdecydować się na zastosowanie sztucznych łez, które wspomagać będą naturalną walkę z suchością. Warto także pamiętać jak bardzo ważne będzie picie dużej ilości płynów. To w ten sposób się nawodnimy i nawilżymy błony śluzowe.

Zobacz równieżhttps://avm4you.pl/czy-antyrefleksy-chronia-czy-uszkadzaja-wzrok/b_fxqh