Co oznacza operacja katarakty?

W miarę jak ludzie się starzeją, nierzadko zdarzają się im problemy z widzeniem, takie jak katarakty. Zaćma powoduje zmętnienie soczewek w oczach, co prowadzi do zamglenia lub zamglenia wzroku. Operacja zaćmy może pomóc w przywróceniu utraconego wzroku z powodu katarakty, dzięki czemu ludzie mogą nadal cieszyć się wysoką jakością życia.

Czym zajmuje się chirurgia zaćmy?

Chirurgia zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej przezroczystą, wewnątrzgałkową soczewką (IOL) w celu poprawy widzenia. Zabieg ten może być przeprowadzony przez profesjonalnego okulistę w ambulatorium lub w szpitalu i zazwyczaj trwa około godziny. Po wszczepieniu soczewki wewnątrzgałkowej do oka staje się ona stałym elementem wyposażenia, który nie wymaga dodatkowej opieki, aby funkcjonować tak, jak powinien. Ponieważ IOL są dostępne w różnych typach o różnych cechach, pacjenci powinni wcześniej omówić swoje możliwości z okulistą, aby ustalić, która soczewka będzie najlepiej pasować do ich stylu życia. Przed operacją pacjenci przechodzą badania w celu zmierzenia kształtu i rozmiaru oka, aby pomóc w doborze odpowiedniego IOL do ich potrzeb. Pacjenci powinni być również przygotowani na powstrzymanie się od stosowania niektórych leków na receptę, które mogłyby kolidować z ich operacją, stosowanie kropli do oczu na receptę w celu zmniejszenia ryzyka infekcji oraz na szybkie 12 godzin przed operacją.

Czego należy się spodziewać po operacji zaćmy

Pacjenci mogą odczuwać nieostre widzenie, swędzenie lub lekki dyskomfort w pierwszych dniach po zabiegu, ponieważ oczy przyzwyczajają się do nowej soczewki i goją się. Krople do oczu mogą pomóc w złagodzeniu tych objawów. Pacjenci powinni powstrzymać się od uciskania i pocierania oczu oraz od wprowadzania wody bezpośrednio do oka w tym czasie, ponieważ może to wpłynąć na proces gojenia. Pacjenci mogą być proszeni o noszenie osłony ochronnej lub plastra na oko przez kilka dni po operacji i podczas snu, aby pomóc w powrocie do zdrowia. Po zabiegu należy zaplanować regularne badania kontrolne u okulisty w celu monitorowania procesu gojenia. W ciągu tygodnia pacjenci powinni zaobserwować drastyczną poprawę wzroku, aby uzyskać wyraźniejsze postrzeganie kolorów. Pomimo poprawy wzroku, całkowite wyleczenie może trwać do dwóch miesięcy. Objawy bólu, podrażnienia lub zaczerwienienia oczu, błyski światła lub utrata wzroku powinny być natychmiast zgłaszane do okulisty.

Czy konieczna jest operacja katarakty?

Lekarze okuliści zalecają przeprowadzenie operacji zaćmy z różnych powodów. Zaćma może kolidować ze stylem życia danej osoby, utrudniając jej wykonywanie podstawowych czynności lub pełne korzystanie z życia. Zaćma może również kolidować z leczeniem innych chorób oczu, zwiększając ryzyko trwałej utraty wzroku. Przed operacją zaćmy pacjenci powinni omówić swoje możliwości z okulistą, aby mieć lepszy pomysł, czy operacja jest tym, czego potrzebują: