Jak ciąża wpływa na wzrok

Czy ciąża może spowodować, że Twój wzrok będzie nieostry?

Wahania hormonalne doświadczane podczas ciąży mogą powodować wiele nieoczekiwanych zmian w Twoim ciele, w tym w Twoich oczach i widzeniu. Większość z tych zmian jest tymczasowa i wróci do normy po porodzie. Ważne jest, aby wiedzieć, które zmiany w widzeniu są normalne dla przyszłej matki, a które mogą wskazywać na problem wymagający pomocy medycznej.

Normalne zmiany w widzeniu

Ostrość widzenia/ zamazane widzenie

Podczas ciąży możesz zauważyć zmiany w swoim widzeniu ze względu na poziom hormonów. Jeśli zauważysz, że Twoje widzenie stało się niewyraźne lub że Twoje obecne okulary na receptę lub soczewki kontaktowe nie pomagają tak bardzo jak zwykle, porozmawiaj z okulistą. Często zmiana w Twoim widzeniu jest spowodowana zatrzymaniem płynów, które mogą tymczasowo zmienić kształt rogówki. Ponieważ Twoje hormony nadal będą się wahać i wrócą do normy wkrótce po porodzie lub po zakończeniu karmienia piersią, Twój lekarz może zalecić, aby poczekać do czasu po porodzie, aby ocenić, czy musisz zmienić swoją receptę. Jednakże, możesz potrzebować tymczasowej pary okularów z aktualną receptą, jeśli potrzebujesz soczewek do prowadzenia samochodu lub innych zadań, które są niebezpieczne lub trudne bez doskonałego wzroku.

Suche oczy

Suchość oczu jest powszechnym i zwykle tymczasowym stanem, który jest doświadczany podczas ciąży. Suchość oczu może prowadzić do podrażnień i dyskomfortu w ogóle, a zwłaszcza podczas noszenia soczewek kontaktowych. Aby złagodzić suchość oczu, dostępne bez recepty nawilżające lub nawadniające krople do oczu są całkowicie bezpieczne do stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią. Warto skonsultować się ze swoim optometrystą, aby upewnić się, że używasz dobrego roztworu do suchych oczu, i zdecydowanie udać się do okulisty, jeśli objawy utrzymują się lub jeśli nosisz soczewki kontaktowe.

Obrzęknięte powieki

Wraz z wieloma innymi obszarami ciała, powieki mogą puchnąć podczas ciąży. Aby zmniejszyć zatrzymywanie wody, upewnij się, że pijesz dużo wody i ograniczasz spożycie sodu i kofeiny.

Zmiany w widzeniu wymagające pomocy medycznej

Stan przedrzucawkowy

Niektóre poważne zmiany w widzeniu mogą być oznakami stanu przedrzucawkowego, potencjalnie poważnego problemu, który występuje w 5-8% ciąż. Objawy związane z tym stanem obejmują tymczasową utratę wzroku, wrażliwość na światło, nieostre widzenie, aury i pojawianie się migających świateł, a także wysokie ciśnienie krwi. Jeśli doświadczasz tych objawów natychmiast poszukaj pomocy medycznej.

Cukrzyca

Zarówno kobiety, które regularnie chorują na cukrzycę, jak i te, które mają cukrzycę ciążową, muszą zwracać uwagę na swój wzrok, ponieważ niewyraźne widzenie może wskazywać na podwyższony poziom cukru we krwi. Ryzyko utraty wzroku związane z cukrzycą jest zwiększone podczas ciąży, dlatego ważne jest, aby monitorować poziom cukru we krwi przez cały czas. Kobiety z cukrzycą ciążową powinny poddać się badaniu diabetologicznemu, które obejmuje rozszerzenie oka i zbadanie siatkówki pod kątem oznak retinopatii.

Podczas gdy drobne zmiany w oczach i widzeniu są normalną częścią ciąży, jeśli w dowolnym momencie zauważysz uporczywy ból oczu, utratę wzroku lub dyskomfort, odwiedź swojego lekarza. Zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować.