Najnowocześniejsze technologie w zakresie jaskry

Jaskra: Postępująca choroba oczu

Około 2,5 miliona mieszkańców Ameryki Północnej zmaga się z jaskrą, postępującą chorobą oczu, która - jeśli nie jest leczona - pozbawia chorych wzroku. Jaskra wiąże się z wysokim ciśnieniem w oku i uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Główną metodą zapobiegania ślepocie i osłabieniu wzroku w wyniku jaskry jest utrzymywanie niskiego poziomu ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP). Niestabilna jaskra może wymagać częstych wizyt u okulisty w celu monitorowania jaskry, aby utrzymać ją pod kontrolą.

W ostatnich latach rozpowszechniła się równoległa dolegliwość - nadciśnienie tętnicze, które powoduje znaczne wahania wyników, nawet z godziny na godzinę. Zarówno na ciśnienie krwi, jak i na ciśnienie w oku może wpływać tak wiele czynników środowiskowych i innych - od sposobu stania po pogodę - że pojedynczy odczyt w danym dniu może nie być dobrym wskaźnikiem stanu zdrowia pacjenta.

Potrzeba dokładniejszych narzędzi diagnostycznych skłoniła naukowców z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Bar Ilan do współpracy nad stworzeniem całodobowego monitora ciśnienia wewnątrzgałkowego dla pacjentów z jaskrą. Urządzenie, które - jak mają nadzieję okuliści - będzie dostępne w ciągu kilku lat, to właściwie implant oka!

Jest tak mały, że zmieści się w standardowej soczewce wewnątrzgałkowej - takiej, jaką stosuje się przy operacji zaćmy - i według testów przeprowadzonych przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych nie będzie zniekształcać widzenia.

Wszczepiany monitor jaskry działa w oparciu o proste zasady fizyki, wykorzystując poziom płynu w maleńkiej rurce do precyzyjnego pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Kiedy urządzenie będzie ogólnodostępne, będzie można je połączyć z aplikacją na smartfona lub technologią noszoną na ciele, taką jak okulary Google Glass, aby stale rejestrować ciśnienie w oku, a dane będą mogły być udostępniane okuliście lub optometryście pacjenta.

Ostatnie badania wykazały, że całodobowe monitorowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego może doprowadzić do modyfikacji leczenia nawet u 80% pacjentów. Zapobieganie skokom ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego w cyklu 24-godzinnym umożliwiłoby okulistom optymalizację planu leczenia. Ponieważ utrata widzenia obwodowego w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego nie jest odwracalna, leczenie ma na celu zapobieganie utracie wzroku w wyniku jaskry.