Oznaki ostrzegawcze zaćmy

Wraz z wiekiem, zwyrodnienie oczu staje się coraz częstszym zjawiskiem. O zaćmie mówimy wtedy, gdy na soczewce oka zaczyna odkładać się błona białkowa, która wraz z postępującym rozwojem powoduje, że wzrok staje się coraz bardziej zamglony i blokuje dopływ światła. Przetwarzanie światła jest głównym sposobem wizualnej interakcji z otoczeniem, więc w miarę tworzenia się nowych komórek soczewki, pokrywają one nagromadzone białko, dociskając je do starych komórek, blokując coraz więcej światła. Jeśli obawiasz się, że może rozwinąć się u Ciebie zaćma, nie jesteś sam. Według portalu webmd.com ponad połowa osób w wieku 65 lat i starszych cierpi na zaćmę.

Jakie są objawy zaćmy?

  1. Najbardziej oczywistą oznaką, że rozwija się u Ciebie zaćma, jest to, że Twoje widzenie zaczyna się mętnieć. Jest to nagromadzenie białek na soczewce i może sygnalizować specjaliście, co dzieje się natychmiast. Zjawisko znane jako "drugi wzrok", kiedy to poprawia się widzenie z bliska, ale pogarsza się widzenie z daleka. Efekt ten może być tak oszałamiający, że okulary do czytania mogą już nie być potrzebne. Mogą wystąpić zmiany w sposobie postrzegania kolorów. Odblaski od reflektorów nadjeżdżających pojazdów mogą mieć na Ciebie większy wpływ, utrudniając bezpieczną jazdę nocą. W związku z ostatnim problemem, odblaski pochodzące ze światła dziennego mogą również utrudniać normalne widzenie. Może wystąpić podwójne widzenie. Wreszcie, każda ogólna zmiana w Twojej recepcie może być oznaką rozwoju zaćmy.

To są największe sygnały, że może u Ciebie rozwijać się zaćma. Jeśli uważasz, że doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, lub więcej niż kilku z nich, ważne jest, abyś natychmiast zgłosił się na kontrolę wzroku. Dzięki prostemu badaniu wzroku, będziesz wiedział na pewno, czy to właśnie zaćma jest przyczyną Twoich zmian w widzeniu i wszelkich problemów z widzeniem, a także będziesz mógł podjąć procedury korekcyjne, aby pomóc. W zależności od tego, jak bardzo ucierpiał Państwa wzrok, mogą zostać Państwu przepisane soczewki kontaktowe lub okulary.