Przyczyny transplantacji rogówki
Istnieje wiele warunków, które mogą potencjalnie uszkodzić lub zmniejszyć przejrzystość rogówki u danej osoby. Kontuzje, choroby lub urazy powstałe w wyniku uderzenia, zaburzenia genetyczne lub infekcje mogą powodować bliznowacenie rogówki, co zmniejsza przejrzystość tej części oka.
Zakażenia opryszczkowym zapaleniem rogówki stwarzają szczególnie wysokie ryzyko uszkodzeń rogówki związanych z chorobą. Dystrofia Fuchsa, choroba dziedziczna, jest kolejną częstą przyczyną uszkodzenia rogówki. Keratoconus jest schorzeniem, którego skutkiem jest głębokie wypuklenie rogówki. Niekiedy niewydolność rogówki może być skutkiem standardowych operacji oka, takich jak np. operacja zaćmy.
Wdrożenie implantu rogówki będzie konieczne, jeśli nie można w zadowalającym stopniu skorygować wzroku pacjenta za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Ponadto, jeśli zabiegi nie przyniosą ulgi w bolesnym obrzęku, to jest to kolejny powód, dla którego okuliści mogą zalecić przeszczep rogówki.
Jak wykonuje się przeszczep rogówki
Przeszczep rogówki odbywa się poprzez pobranie ludzkiej rogówki od zmarłego dawcy. Zanim rogówka zastępcza zostanie zakwalifikowana do przeszczepu, musi zostać przebadana pod kątem obecności wirusów wywołujących choroby takie jak HIV, zapalenie wątroby i inne potencjalnie niebezpieczne i zakaźne choroby. Rogówka zostanie sprawdzona pod kątem przejrzystości, aby upewnić się, że rzeczywiście jest w stanie zapewnić poprawę pogorszonej ostrości wzroku pacjenta.
Tradycyjny pełny przeszczep rogówki, znany jako penetrująca keratoplastyka, zastępuje okrągły odcinek, który jest usuwany ze środka rogówki pacjenta. Następnie w miejscu, z którego została usunięta chora rogówka, umieszcza się pasujący do niej okrężny segment, pobrany ze zdrowego oka dawcy. Wymienna rogówka jest następnie delikatnie zaszywana na swoim miejscu.
W przypadkach, gdy wykonywany jest przeszczep śródbłonka rogówki (EK), usuwana jest tylko chora wewnętrzna wyściółka rogówki pacjenta. Następnie cienki, okrągły plasterek tkanki dawcy, który zawiera zdrową warstwę komórek śródbłonka, jest ostrożnie umieszczany na miejscu i będzie tam utrzymywany aż do zagojenia się we właściwym położeniu.
Dar wzroku
Przeszczep rogówki byłby niemożliwy bez wielu tysięcy życzliwych dawców i rodzin dawców, którzy hojnie oddają swoje cenne tkanki rogówki, aby osoby potrzebujące przeszczepu rogówki mogły odzyskać wzrok. Każdego roku ponad 50.000 osób w Stanach Zjednoczonych cierpiących na choroby rogówki otrzymuje dar odzyskania wzroku dzięki utalentowanym chirurgom i pracownikom medycznym, którzy są przeszkoleni do przeprowadzania zabiegu oraz tysiącom zarejestrowanych dawców rogówki.
Czytaj więcej na: http://optyk-koczorowski.pl/