Refrakcyjna wymiana soczewek: Koszt, ubezpieczenie i wszystko, co musisz wiedzieć

Nie każdy jest kandydatem do operacji LASIK. Czynniki takie jak wiek czy stan zdrowia oczu mogą wpłynąć na Twoją kandydaturę. Jeśli chcesz mieć lepszy wzrok i jesteś otwarty na przejście przez procedurę, aby uzyskać długotrwałe rezultaty, mogą istnieć alternatywy chirurgii LASIK, które można zbadać, jeśli nie kwalifikujesz się.

Jedną z takich alternatyw jest Refrakcyjna Wymiana Soczewek lub RLE. Jeśli masz pytania dotyczące kosztów, kwalifikowalności i procedury w ogóle, czytaj dalej, aby uzyskać odpowiedzi.

Co to jest refrakcyjna wymiana soczewek?

RLE to procedura chirurgiczna, która jest identyczna z operacją zaćmy. W RLE, naturalna soczewka oka jest zastępowana sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Pozwala to na poprawę wzroku u osób z wysoką nadwzrocznością, znaną również jako dalekowzroczność.

Ludzie z krótkowzrocznością, którzy nie są kandydatami do zabiegu LASIK, również mogą być leczeni metodą RLE. RLE może być lepszą alternatywą dla pacjentów z krótkowzrocznością i nadwzrocznością, którzy mają poważną wadę refrakcji lub nieprawidłową rogówkę.

oko

RLE może być również alternatywą do noszenia okularów do czytania z powodu prezbiopii. Prezbiopia jest częstym zaburzeniem wzroku, które dotyka większość ludzi z wiekiem, wpływając na zdolność do skupienia wzroku z bliska. Dla starszych dorosłych, którzy mają prezbiopię, ale nie kwalifikują się do LASIK, RLE może być idealnym rozwiązaniem.

Czy refrakcyjna wymiana soczewek jest bezpieczna?

Tak. RLE jest tak samo bezpieczna jak operacja zaćmy. Liczne badania nad RLE dowiodły bezpieczeństwa RLE u szerokiej grupy pacjentów.

Ewentualne powikłania są rzadkie, a jeśli wystąpią, zwykle można je skutecznie leczyć lekami lub dodatkowym zabiegiem chirurgicznym.

Podobieństwa pomiędzy RLE a operacją zaćmy oznaczają, że istnieje podobne ryzyko, w tym:

  • Zakażenie oka lub krwawienie
  • Zwiększone ciśnienie w oku
  • Odwarstwienie siatkówki
  • Odwarstwienie siatkówki Przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej
  • Odblaski, aureole i niewyraźne widzenie
  • opadająca powieka

Przedyskutuj ryzyko z lekarzem okulistą, aby ustalić, czy jesteś dobrym kandydatem do RLE.

Czy operacja wymiany soczewki jest bolesna?

Nie, zabieg RLE nie jest bolesny. Pacjenci otrzymują krople znieczulające, dzięki czemu nic nie czują podczas zabiegu. Pacjenci zazwyczaj zgłaszają natychmiastową poprawę widzenia po zakończeniu zabiegu.

Czy pacjent jest przytomny podczas operacji wymiany soczewki?

Tak, podczas zabiegu RLE pacjent jest przytomny. Jednakże, ponownie, pacjent otrzymuje krople znieczulające, więc nic nie czuje. Cała operacja RLE trwa około 15 minut i jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych.

Kto jest kandydatem do operacji RLE?

Możesz być kandydatem do zabiegu RLE jeśli:

  • Nie jesteś kandydatem do zabiegu LASIK, keratektomii fotorefrakcyjnej lub Visian ICL Chcesz uniknąć noszenia okularów do czytania z powodu prezbiopii Masz ponad 40 lat i nie rozwinęła się u Ciebie jeszcze w pełni zaćma Chcesz widzieć wyraźnie bez konieczności noszenia okularów lub kontaktów.

Skonsultuj się z lekarzem na temat swojej ewentualnej kandydatury.

Koszt refrakcyjnej wymiany soczewek

Zastanawiasz się, czy refrakcyjna wymiana soczewek jest pokrywana przez ubezpieczenie? Odpowiedź zależy od Twojego ubezpieczenia. Zazwyczaj zabiegi chirurgii elektywnej takie jak RLE nie są pokrywane przez ubezpieczenie. Jednakże, możesz mieć dostęp do elastycznego planu wydatków przez Twojego pracodawcę, który zapewnia korzyści podatkowe dla modernizacji chirurgii. Możesz również skorzystać z opcji planu płatności lub karty kredytowej, dzięki czemu zabieg RLE będzie korzystny dla Twojego budżetu.

Soczewki Premium, takie jak soczewki wieloogniskowe lub soczewki korygujące astygmatyzm, stanowią dodatkowy koszt i mogą nie być pokrywane przez ubezpieczenie.

Jak przygotować się do operacji RLE

Przygotowanie do operacji RLE wymaga podjęcia kilku prostych kroków, aby zapewnić pomyślny przebieg zabiegu. Okulista może poprosić pacjenta o:

  • Skonsultowanie się z lekarzem. W celu ustalenia rodzaju soczewek, które należy zastosować, należy omówić z lekarzem styl życia i oczekiwania. Poddanie się badaniu ultrasonograficznemu. Pozwala ono zmierzyć kształt i wielkość oka w celu określenia właściwego typu implantu soczewki. Zaprzestanie przyjmowania niektórych leków. Niektóre leki mogą zwiększyć ryzyko krwawienia podczas zabiegu. Przed zabiegiem RLE należy omówić wszystkie przyjmowane leki. Używanie kropli do oczu. Być może zostaną Ci przepisane antybiotykowe krople do oczu do stosowania na dzień lub dwa przed zabiegiem. Szybko. Podobnie jak w przypadku wielu innych operacji, pacjent może otrzymać zalecenie, aby nie pić i nie jeść nic przez około 12 godzin przed operacją.

Należy również zorganizować transport po zabiegu, ponieważ po operacji RLE nie będzie można prowadzić samochodu.

Rekonwalescencja i oczekiwania po operacji RLE

Jak każda operacja, tak i operacja RLE wymaga pewnego planowania, aby zapewnić sukces podczas zabiegu i możliwość pełnego powrotu do zdrowia po operacji. Powrót do zdrowia po operacji RLE jest stosunkowo szybki i bezbolesny i trwa od kilku dni do kilku tygodni. Oto o czym należy pamiętać.

Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji wymiany soczewki?

Typowy czas rekonwalescencji po operacji RLE wynosi około jednego tygodnia, podczas którego okulista może poprosić o ograniczenie niektórych czynności fizycznych, takich jak schylanie się i podnoszenie.

Czego mogę się spodziewać po operacji RLE?

Po operacji RLE, wielu pacjentów odczuwa natychmiastową poprawę wzroku. Pacjent może widzieć jaśniejsze kolory i bardziej żywe obrazy.

U niektórych pacjentów widzenie może być początkowo zamazane, podczas gdy oko się goi i dostosowuje. Normalne jest odczuwanie lekkiego dyskomfortu lub swędzenia oka do kilku dni po operacji, ale należy unikać naciskania lub pocierania oka. Lekarz okulista może zlecić noszenie osłony ochronnej lub opaski na oko w dniu zabiegu i ewentualnie kilka dni po nim, w trakcie rekonwalescencji.

Być może zostaną Państwu przepisane krople do oczu lub leki zapobiegające infekcji i kontrolujące ciśnienie w oku. W ciągu kilku dni dyskomfort powinien ustąpić.

Po zabiegu RLE pacjent będzie miał wiele wizyt kontrolnych w celu monitorowania gojenia.

Po około tygodniu pacjent powinien być w stanie powrócić do normalnej aktywności fizycznej. Całkowite wyleczenie trwa około ośmiu tygodni.

Czy po wymianie soczewek będę potrzebował okularów?

To zależy. Typ soczewki wewnątrzgałkowej, która jest używana podczas operacji RLE będzie miał wpływ na potrzebę noszenia okularów.

Jeśli otrzymasz jednoogniskową soczewkę wewnątrzgałkową, będziesz w stanie skupić się na jednej odległości i prawdopodobnie będziesz potrzebował okularów do zadań wykonywanych z bliska, takich jak praca przy komputerze czy czytanie.

Jeśli otrzymasz wieloogniskową soczewkę wewnątrzgałkową, Twoja potrzeba noszenia okularów lub soczewek kontaktowych może zostać zredukowana lub wyeliminowana. Porozmawiaj ze swoim okulistą o tym, który typ soczewki wewnątrzgałkowej jest najlepszy dla Twoich potrzeb wzrokowych.

Czy refrakcyjna wymiana soczewek może być cofnięta?

Operacja RLE nie może być cofnięta. Ponieważ naturalna soczewka oka jest usuwana, nie może być wstawiona z powrotem. Należy jednak wiedzieć, że powikłania po RLE są rzadkie.

Jak długo działają soczewki wewnątrzgałkowe?

Soczewki wewnątrzgałkowe wystarczają na całe życie. Nie będziesz musiał przechodzić kolejnych operacji RLE w celu wymiany soczewki wewnątrzgałkowej. Pierwsza soczewka, którą otrzymasz jest zaprojektowana jako stałe rozwiązanie dla oczu.