Światło ultrafioletowe a Twoje oczy

Choroby oczu związane z ekspozycją na promieniowanie UV

Jeśli chcesz mieć silne, zdrowe oczy i wyraźne widzenie przez całe życie, ważnym krokiem, który możesz podjąć, jest ochrona oczu przed promieniowaniem UV. Noszenie odpowiedniej ochrony oczu przed słońcem zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób oczu i innych schorzeń, które są wywoływane lub pogarszane przez ekspozycję na promieniowanie UV. Narażenie na promieniowanie UV jest związane z wieloma poważnymi chorobami oczu w tym ze zwyrodnieniem plamki żółtej i zaćmą.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą, w której plamka żółtawa oka ulega uszkodzeniu, co prowadzi do utraty widzenia centralnego i jest główną przyczyną utraty wzroku związanej z wiekiem. Zwyrodnienie plamki żółtej rozwija się wraz z upływem czasu, a więc narażenie na promieniowanie UV przez całe życie może przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa jego wystąpienia.

Zaćma

Zaćma występuje, gdy naturalna soczewka oka ulega zmętnieniu, co powoduje niewyraźne widzenie, a w końcu ślepotę. Soczewka jest odpowiedzialna za skupianie światła wpadającego do oka, co umożliwia wyraźne widzenie. Zaćmę można leczyć za pomocą prostej operacji polegającej na zastąpieniu zmętniałej soczewki soczewką sztuczną. Promieniowanie UV przyczynia się do powstawania niektórych rodzajów zaćmy, które stanowią około 10% wszystkich przypadków.

Rak skóry

Inną poważną chorobą, która może mieć wpływ na oczy, jest rak skóry, który może pojawić się na powiekach lub w okolicy oczu. Wiadomo, że rak skóry jest związany z przedłużoną ekspozycją na promieniowanie UV, a oczy mogą być trudnym obszarem do ochrony przy użyciu filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ nie chcesz, aby znalazły się one zbyt blisko oczu.

Inne choroby oczu związane z ekspozycją na promieniowanie UV

Fotokeratitis lub oparzenie słoneczne rogówki

Fotokeratitis, czyli oparzenie słoneczne rogówki, może wystąpić w przypadku intensywnego przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony oczu. Dochodzi do niego często po dniu spędzonym na nartach lub snowboardzie na dużej wysokości albo na plaży. Oparzenia słoneczne rogówki mogą być bardzo bolesne i czasami mogą powodować czasową utratę wzroku.

Pterygium

Pterygium, znane również jako "oko surfera", to narośl powstająca na spojówce, która jest warstwą pokrywającą twardówkę, czyli białą część oka. Czasami przerastają one również na rogówkę. Często pterygia jest nieszkodliwa, ale jeśli urośnie zbyt duża, może zacząć wpływać na Twoje widzenie. W takim przypadku konieczna może być operacja. Pterygia jest często spotykana u osób, które spędzają znaczną ilość czasu na zewnątrz, na słońcu lub wietrze.

Jak prawidłowo chronić oczy przed promieniowaniem UV

Im więcej czasu spędzasz na zewnątrz, tym większe jest ryzyko dla Twoich oczu, jednakże możesz łatwo zminimalizować to ryzyko, stosując odpowiednią ochronę. Oto kilka wskazówek, dzięki którym zrobisz wszystko, co w Twojej mocy, aby chronić swoje oczy:

Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne

W pełni ochronne okulary przeciwsłoneczne powinny blokować 99-100% promieni UV-A i UV-B. Możesz to osiągnąć kupując parę okularów przeciwsłonecznych, stosując powłokę blokującą promieniowanie UV na swoich okularach lub decydując się na soczewki fotochromowe, czyli takie, które zmieniają kolor na ciemny pod wpływem światła słonecznego. Większość soczewek kontaktowych również posiada ochronę przed promieniowaniem UV, ale dotyczy ona tylko części oka pokrytej soczewką. Ponieważ promieniowanie UV może przedostawać się z powietrza, z ziemi lub z boku, dodatkową ochronę mogą zapewnić oprawy z dużymi soczewkami.

Załóż kapelusz z szerokim rondem

Kapelusz z szerokim rondem lub daszek ochronny zatrzyma około połowy promieni UV nawet przed dotarciem do oczu, a także zmniejszy narażenie na promieniowanie z góry lub z boków oprawek okularów przeciwsłonecznych.

Poznaj środowiskowe czynniki ryzyka

Narażenie na promieniowanie UV w dużej mierze zależy od miejsca, w którym przebywasz i otoczenia. Jeśli znajdujesz się na dużej wysokości, prawdopodobnie będziesz narażony na większe promieniowanie UV niż na niższych wysokościach. Promieniowanie UV odbija się również od śniegu, piasku, wody, a nawet asfaltu, dlatego pamiętaj, że w tych warunkach narażasz się na zwiększone promieniowanie.

Poznaj dodatkowe czynniki ryzyka

Istnieje wiele innych czynników, które mogą zwiększyć narażenie lub ryzyko uszkodzenia oczu przez promieniowanie UV. Na przykład, niektóre leki zwiększają wrażliwość oczu i skóry na światło słoneczne (porozmawiaj z lekarzem o wszystkich przyjmowanych lekach). Wcześniejsze operacje oczu lub choroby oczu również mogą zwiększać czynniki ryzyka uszkodzenia oczu przez promieniowanie UV. Ponadto, jeśli pracujesz w pewnych dziedzinach, takich jak spawanie, skanowanie medyczne, promieniowanie lub korzystasz z solarium, możesz być narażony na dodatkowe promieniowanie UV. Jeśli nie możesz nic zrobić, aby zmienić stopień narażenia na promieniowanie, upewnij się, że odpowiednio chronisz oczy, zakładając okulary lub gogle i kapelusz.

Regularne badania okulistyczne

Należy zaplanować kompleksowe badanie wzroku regularnie przeprowadzać kompleksowe badanie wzroku, aby mieć pewność, że oczy są zdrowe. Osoby powyżej 50 roku życia lub osoby z podwyższonym ryzykiem chorób oczu powinny przeprowadzać badania przynajmniej raz w roku lub zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty.