Wskaźnik progresji zaćmy: 4 etapy rozwoju zaćmy

Zaćma jest główną przyczyną utraty wzroku w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention. Zwykle rozwija się po 55 roku życia, ale może dotknąć także młodszych pacjentów, w tym niektóre niemowlęta po urodzeniu. Około 18% Amerykanów w wieku 40 lat i starszych (ponad 25 milionów osób) ma zaćmę w jednym lub obu oczach.

Zaćma postępuje etapami, ale rozwój choroby zależy od wieku, narażenia na promieniowanie UV przez całe życie, czynników genetycznych i niektórych czynników związanych ze stylem życia, takich jak palenie tytoniu, wysokie spożycie alkoholu czy niedobory żywieniowe. Osoby chore na cukrzycę są w grupie podwyższonego ryzyka, podobnie jak osoby przyjmujące niektóre leki wydawane na receptę, takie jak kortykosteroidy lub leki związane z fenotiazyną.

Na każdym etapie można jednak podjąć pewne kroki, aby pomóc. Kluczem jest proaktywne podejście do zdrowia oczu.

Co jest pierwszym objawem zaćmy?

W każdym oku, za źrenicą i tęczówką znajduje się bardzo cienka soczewka. Soczewka działa podobnie jak obiektyw aparatu fotograficznego; skupia to, co widzisz, monitoruje ilość wpuszczanego światła i przełącza pomiędzy widzeniem z bliska i z daleka, gdy zmieniasz swój punkt widzenia. Soczewka jest zbudowana z białka, a kiedy się starzejesz, niektóre z tych białek mogą zacząć przylegać do soczewki, zmętniając małe obszary widzenia i utrudniając oku prawidłowe ustawienie ostrości. Jest to początek formowania się zaćmy.

Z czasem powiększa się ona, sprawia, że coraz trudniej jest widzieć wyraźnie i może wpływać na jeden lub więcej obszarów widzenia.

Według Narodowego Instytutu Oka wczesne objawy formowania się zaćmy mogą być dowolne z poniższych:

  • Twoje widzenie wydaje się mętne, niewyraźne lub zamazane
  • Zauważasz więcej odblasków od lamp, jasnego światła słonecznego lub reflektorów. Możesz również zacząć dostrzegać "aureolę" wokół świateł.
  • Pogarsza się Twoje widzenie w nocy
  • Odczuwasz podwójne lub wielokrotne widzenie w jednym oku (zdarza się to zazwyczaj we wcześniejszych stadiach)
  • Kolory wydają się wyblakłe. Możesz jednak nie rozpoznać zmiany jasności kolorów, ponieważ następuje ona w dłuższym okresie czasu. Często po operacji zaćmy jedną z uwag pacjentów jest to, o ile jaśniejsze są kolory.
  • Potrzebujesz częstszych zmian w swojej recepcie na okulary lub soczewki kontaktowe.

Jakie są różne stadia zaćmy?

Zaćma przechodzi przez różne etapy, w miarę jak się powiększa i zajmuje coraz większą część naturalnej soczewki. Jeśli katarakta znajduje się w centrum soczewki, nazywana jest zaćmą jądrową. Gdy znajduje się w obszarze otaczającym jądro, nazywana jest zaćmą korową. Jeśli znajduje się w tylnej, zewnętrznej warstwie soczewki, nazywana jest zaćmą tylną torebkową. Wczesne objawy mogą się pogarszać w miarę powiększania się zaćmy.

Cztery stadia zaćmy są następujące

  • Wczesna zaćma: Początki choroby zaćmy. Soczewka jest nadal przejrzysta, ale zdolność do zmiany ostrości pomiędzy widzeniem z bliska i z daleka zaczyna być upośledzona. Możesz zauważyć początki zamazania lub zmętnienia, mogą Ci przeszkadzać odblaski od świateł i możesz odczuwać rosnące zmęczenie oczu.
  • Niedojrzała zaćma: Białka zaczęły zmętniać soczewkę, czyniąc ją lekko nieprzezroczystą, zwłaszcza w centrum. Na tym etapie okulista zaleci Ci nowe okulary, soczewki antyodblaskowe i zwiększoną uwagę na światło, taką, jaka jest potrzebna do prawidłowego czytania. Progresja zaćmy niedojrzałej może trwać do kilku lat.
  • Zaćmadojrzała: Nieprzezroczystość zwiększyła się do tego stopnia, że może wydawać się mleczno-biała lub bursztynowa. Zaćma rozprzestrzeniła się na krawędzie soczewki i ma znaczny wpływ na widzenie. W tym momencie okulista zapyta Cię, jak wpływa na jakość życia i codzienne czynności. Jeśli katarakta poważnie wpływa na Twoje życie, może być zalecana operacja usunięcia.
  • Zaćmaniedojrzała: Zaćma stała się bardzo gęsta, upośledzająca widzenie w znacznym stopniu i stwardniała. W tym momencie może ona upośledzać widzenie w stopniu zaawansowanym. Może być trudniejsza do usunięcia. Jeśli nie jest leczona, zaćma niedojrzała może powodować stan zapalny w oku i/lub wzrost ciśnienia w oku, co może prowadzić do jaskry.

Co się stanie, jeśli zaćma pozostanie nieleczona?

Postęp i leczenie zaćmy różni się w zależności od osoby. U niektórych osób zaćma nie utrudnia aktywności ani stylu życia, co oznacza, że jej usunięcie można odłożyć na później; jednak staje się ona coraz gęstsza i trudniejsza do usunięcia.

Jednak w przypadkach, gdy zaćma może wywołać jaskrę lub pogarsza widoczność siatkówki, okulista może zalecić operację zaćmy. Nasi okuliści współpracują z pacjentami, aby zważyć ryzyko operacji z potencjalnymi korzyściami dla wzroku, zdrowia oczu, a w rezultacie dla stylu życia.